חינוך פיננסי לתלמידי רשת אורט

רשת אורט מריצה מזה כבר שנתיים תכנית לימודים בנושא חינוך פיננסי לבני נוער. עד היום התכנית הופעלה בכ- 50 בתי ספר ברחבי הארץ ובשנת הלימודים הקרובה (תשע"ג) על פי החלטת מנכ"ל רשת אורט, תורחב התוכנית לכל החט״ע ברשת.

התנהלות פיננסית נכונה היא אחת המיומנויות החשובות בעידן המודרני, והיא עומדת בבסיס מרבית ההחלטות שלנו בחיי היום יום. בזכות חשיבותה היא חייבת להימצא בתרמילו של כל בוגר במערכת החינוך. החינוך הפיננסי מהווה נדבך חשוב בעיצוב חייהם של התלמידים ככלי להגשמת עצמאותם והתנהלותם הכלכלית. לפיכך, מציע מרכז הפיתוח של אורט ישראל בשיתוף עם בנק הפועלים, תכנית לימודים לתלמידי י' – י"א שתעסוק בחינוך פיננסי אישי לתלמידים. התכנית תכשיר את התלמידים לחייהם הבוגרים והעצמאיים תוך הקניית כלים וידע לקבלת החלטות פיננסיות אישיות.

 

"אני אוהב את המקצוע הזה, הרגשתי שהוא מקצוע משוכלל ושונה משאר הנלמד בבית הספר, כי אנחנו משתמשים בו ולומדים לחסוך כסף ולא לקנות דברים שאין לנו צורך בהם"

 

מטרות הפרויקט

  • פיתוח יכולת המתבגרים להתמודד ולהבין התנהלות תקציבית אישית, השקעה וחיסכון.
  • הקניית כלים בסיסיים למתבגרים לניהול תקציבי, לחשיבה ביקורתית ולקבלת החלטות בניהול כלכלי אישי בחיי היום יום ולהתנהלות כלכלית ראויה בעתיד.
  • שיפור הדיאלוג הפיננסי בין הורים- ילדים מתוך הבנה והקשבה לצרכים השונים.

על התכנית

התכנית הופעלה כפיילוט בשנת הלימודים תשע"א ב- 27 בתי ספר ברשת אורט והמשיכה את דרכה עם 39 בתי ספר נוספים בתשע"ב.
היקף התוכנית: 16 שעות הוראה 8 שעות למידה בכיתה ו-8 שעות למידה וירטואלית באתר הקורס http://money.ort.org.il.
הנושאים מאורגנים במבנה מודולארי של 10 מבניות עצמאיות המאפשרות למידה של כל נושא לעצמו וללא קשר לנושאים האחרים.
התכנית מקנה מידע על מושגי יסוד בשילוב הפעלות והדמיות המסייעות לקרב מושגים מן התחום הפיננסי לעולמם של התלמידים הבוגרים תוך שהיא מתחברת לצרכים רלוונטיים מתוך ההוויה הישראלית: משכורת צבאית, "הטיול הגדול" שאחרי צבא, עבודה בקיץ, מימון לימודי נהיגה ועוד.

הפעילות מתבצעת בסביבה אינטרנטית דינמית שתאפשר לתלמידים הן גמישות בזמן ובמקום והן שיתוף בתהליך של מומחי תוכן מצוות בנק הפועלים ומאורט. התכנית תעודד ותסייע בבניית דיאלוג הורים-ילדים תוך מתן כלים משתפים והבנת הצרכים השונים.

תגובות מהשטח

שנת הלימוד היתה מוצלחת ונרשמה התלהבות מהתכנים בקרב התלמידים והמורים. "אהבתי את נושא ההכנסות שלי כי בדיוק התחלתי לעבוד וחשוב לי לדעת יותר על החסכונות שלי" , אמר תלמיד כיתה י"א במרכז חינוך אורט בית שאן. תלמיד נוסף בבית הספר ציין אף כי "הסברתי להורים שלי כמה דברים חדשים." מהתגובות נראה כי התלמידים מרגישים שתחום הלימוד מחובר ישירות לחיים שלהם, ובעזרתו יש להם את הידע בדבר ההתנהלות הנכונה שלהם. "אני אוהב את המקצוע הזה, הרגשתי שהוא מקצוע משוכלל ושונה משאר הנלמד בבית הספר, כי אנחנו משתמשים בו ולומדים לחסוך כסף ולא לקנות דברים שאין לנו צורך בהם", אומר תלמיד כיתה י' בתיכון כאבול.

גם בקרב המורים דווח על התלהבות ועל אופי אחר של שיעור שהתקיים. " אהבתי במיוחד לראות את התהליך והשינוי שהתלמידים עוברים בשיפור הרגלי הצריכה שלהם. מצעירים שרוכשים בעיקר לפי מצב הרוח שלהם, לצעירים שמבינים את החשיבות של קניה לפי תכנון ושיקול דעת." אומר מורה בתיכון אורט קופטאן חלבי.

 

ימי שיא

במסגרת התכנית, ולאחר שנה של לימוד, מוצע תכנון של יום שיא שיכול להתקיים במספר דרכים. תיכון אורט קרית מוצקין בחר לקיים את יום השיא הזה בסיור בבנק ישראל ובבית המשפט העליון, כפי שמתארות סמדר ריינר ונאווה גולדברג.

תלמידי כיתות י"א בליווי צוותי ההוראה התכנסו באולם מרכז המבקרים של בנק ישראל שם הוצג להם תפקידו של הבנק המרכזי ותרומתו לכלכלת מדינת ישראל.

בהמשך צפו התלמידים בסרט על יציבות מחירים ואינפלציה המתאר את התפתחות אמצעי התשלום ואת פעילותו המרכזית של בנק ישראל – שמירה על יציבות המחירים. "יצאנו חכמים ויודעים את רזי הכסף בכלל והישראלי בפרט. משם המשיך הסיור לבית המשפט העליון." אומרת סמדר.

באורט בנימינה בחרו לקיים את יום השיא בצורה אחרת, דרך הפנינג כלל בית ספרי שמטרתו גיוס כספים לטובת חיילים בודדים והטסתם לחו"ל למשפחותיהם.

היה זה תהליך עסקי שלם בו יושמו הכלים שנרכשו במהלך שיעורי החינוך הפיננסי. כל כיתה החליטה מה תמכור בדוכן שלה, גייסה מממן (ספונסר), אספה כספים בין חבריה, תקצבה את הדוכן, עשתה חישוב רווחים צפוי וההפנינג נפתח לשמחת כלל תלמידי בית הספר.

בתהליך זה אספו התלמידים 6000 ש"ח. הכסף הועבר לאלוף אבי מזרחי – אלוף פיקוד מרכז, ויאפשר את הטסתם של שלושה חיילים למשפחותיהם.

* ליזי הניק היא מנהלת פרויקט חינוך פיננסי במו"פ אורט ישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>