כפר זיתים- אור(ט) חדש

רשת אורט חברה בתחילת שנת הלימודים אל המרכז התורני הייחודי כפר זיתים שעל יד טבריה. המרכז מספק מענה לימודי ומקצועי לנוער חרדי, ומכשיר אותו לחייו הבוגרים, כאחראי, יוצר, ותורם לסביבתו.

בשנת 2003 הוקם המרכז התורני בכפר זיתים, על הרקע הפסטוראלי של הגליל התחתון. כפר זיתים, ישיבה תיכונית אלטרנטיבית לנוער חרדי, נוסדה עבור נערים שאינם מתאימים למסגרות החינוך הסטנדרטיות המוצעות בקהילותיהם. בתחילת שנת הלימודים 2010-11 חבְרה רשת אורט, לישיבת כפר זיתים, כדי לעזור למלא חלל במערכת החינוך החרדית בעבור בנים בגילאי 18-14.

"בישיבה הזו מצאתי את עצמי מתקדם בכל – בלימודים, בדרך החשיבה, בעבודת המידות ובתפיסת החיים, מפני שכאן יכולתי לחשוב בשלווה, בלי לחץ"

ישיבת כפר זיתים

כפר זיתים מציעה לתלמידיה תכנית משולבת של לימודים תורניים ולימודי חול, הכוללת הכשרה מקצועית אינטנסיבית ופעילויות טיפוליות. עם צוות רבנים חמים ומוכשרים שנבחר בקפידה רבה, יחד עם עובדים סוציאליים, מטפלים ומורים, כפר זיתים מציעה לתלמידיה הזדמנות להתבגר בסביבה תומכת ומעשירה.  בתחילת שנת הלימודים 2010-11 חבְרה רשת אורט, הרשת החינוכית הגדולה ביותר בישראל, לישיבת כפר זיתים, כדי לעזור למלא חלל במערכת החינוך החרדית בעבור בנים בגילאי 18-14. כפר זיתים מספקת אופציה חינוכית לתלמידים שאינם מסוגלים לשבת וללמוד בכיתה במשך כל היום. לרבים מתלמידי הישיבה הפרעות קשב וריכוז (ADD/ADHD), היפראקטיביות, אימפולסיביות, ובעיות רגשיות או התנהגותיות המונעות מהם להצטיין בלימודים.

משקיעים בחיי המעשה

מטרתה של ישיבת כפר זיתים כפולה: להעניק לתלמידים כלים שיסייעו להם להצליח בחייהם כמבוגרים, וכן לספק מודל חינוכי ייחודי לאלפי תלמידים במוסדות נוספים בישראל.

 

הסדנאות המקצועיות הניתנות בקמפוס של כפר זיתים כוללות נגרות, אלקטרוניקה, מחשבים וחקלאות. תלמידים יכולים ללמוד הן תיאוריה והן מיומנויות מעשיות, עם מורים מומחים בתחומם ובסדנאות חדישות ביותר. לדוגמא, התלמידים במסלול הנגרות בונים את רוב הריהוט של הפנימייה, כולל בתי מזוזה מעץ, כסאות נוח ומדפים. הם מסיימים את לימודיהם עם תעודות מקצועיות כשהם מוכנים להתחיל לעבוד במקצוע שבו בחרו, מצוידים בביטחון עצמי, בכיווּן בחיים, ובקריירה עתידית מוצלחת.

"הצוות משקיע שעות נוספות בניסיון לגלות את הכישרונות הייחודיים הטמונים בכל תלמיד ותלמיד", אומר המורה להנדסת חשמל, זחר ברנדסקי : "אין דבר כזה לא להצליח בכלום. לכל אחד יש יכולות; צריך רק לגלות את הפוטנציאל שנמצא בתוכו. אנחנו מקדמים תהליך שבו הבחורים מצליחים בהתחלה בדברים קטנים, ואז הם מגלים שהם יכולים להצליח גם בדברים גדולים יותר."

אחריות לכלל

חלק בלתי נפרד מהלימודים הוא ההשתתפות במשימות הכלליות, הכוללות בישול, ניקוי וגינון. "העובדה שאנחנו אחראים לבנייה ולאחזקה של הישיבה בעצמנו, פירושה שאנחנו רוצים לטפח אותה", אומר תלמיד השנה השלישית יוסי מצפת. "האחריות הקבוצתית פותחת אותנו ובונה אותנו, משפרת את תכונות האופי ואת האכפתיות שלנו זה כלפי זה, ואת הסביבה שלנו."

 

פעילויות טיפוליות כדוגמת רכיבה על סוסים, מוסיקה, דרמה ואמנויות לחימה משלימות את תכנית הלימודים, ומציעות לתלמידים אפיקים יצירתיים חיוניים מחוץ לחדרי הכיתה, המאפשרים להם לבנות יכולות של ביטוי עצמי ואופי יציב.

צוות שהוא משפחה

"בישיבה הזו מצאתי את עצמי מתקדם בכל – בלימודים, בדרך החשיבה, בעבודת המידות ובתפיסת החיים, מפני שכאן יכולתי לחשוב בשלווה, בלי לחץ", אומר התלמיד-לשעבר והמדריך-כיום אריאל מירושלים. "זה לא מקום שאליו אתה בא, לומד והולך. הצוות הוא המשפחה שלך, ואם יש לך שאלות, תמיד יש למי לפנות."

שייך לנושאים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>