צונאמי

צונאמי ורעידות אדמה הן תופעות טבע הרסניות הקורות מדי תקופה ברחבי העולם. האם אפשר לחזות אותן? איך ניתן להתגונן מפניהן? ומה הסיכוי שדבר כזה יקרה בארצנו? על כך ועוד בכתבה הבאה.

ב-26 לדצמבר 2004 היכה גל צונאמי מההרסניים אי פעם בחופי מזרח אסיה, כתוצאה מרעידת אדמה עוצמתית בחוזק של 9 בסולם ריכטר, עוצמה אשר גורמת נזק ברדיוס של מאות קילומטרים ממוקד עוצמת הרעש. רעידת האדמה התרחשה בעומק האוקיאנוס ההודי ובעקבותיה נוצרו גלי ענק בים בגובה של כ-13 מטרים. גלים ששטפו ערים וכפרים וכל הבא ליד תוך שהם סוחפים איתם בוץ רב, עצים, מכוניות ושרידי מבנים. גלים אלו נקראים צונאמי. מעל 280,000 בני אדם נהרגו באותו אסון טבע ומיליונים נשארו ללא קורת גג. היה זה אחד מאסונות הטבע הגדולים בתקופה המודרנית.

על הצונאמי

המילה צונאמי באה מהשפה היפנית ופירושה: "גלי נמל". יפן, כמו מדינות רבות אחרות במזרח אסיה, היא מדינה שעל פני ההיסטוריה ידעה הרבה רעידות אדמה וגלי צונאמי משום מיקומה הגיאולוגי. בין הגורמים האפשריים להיווצרות צונאמי הם: התמוטטות הר תת ימי, אי או מדף סלע גדול בתוך הים, או פגיעה של מטאור (חלקי כוכבים הנושרים על פני כדור הארץ) גדול בים. אך רעידות האדמה הן הגורם השכיח ביותר להיווצרות הצונאמי.

להבדיל מגלים רגילים הנוצרים על ידי הרוח ובהשפעת כוח המשיכה, גלי הצונאמי נוצרים כתוצאה מרעידות אדמה המתרחשות בעומק כדור הארץ כאשר משתחררים חום ולחצים רבים אשר מזיזים את לוחות הכדור אחת כנגד השנייה וגורמים להתנגשות ביניהן. באזורי הנגיעה של הלוחות מתרחשות רעידות האדמה ולאורכם ממצויים בדרך כלל הרי געש הפוערים פתח אל תוך עומק כדור הארץ ודרכם משתחררים לחצים בדמות לבה רותחת ואפר וולקני.

כאשר רעידת האדמה מתרחשת בקרקעית הים נוצרים גלי ענק שהולכים ותופסים תאוצה אל עבר החוף עד למהירות של כ-900 קילומטרים ובאורך של עד 200 ק"מ. גובה הגל יכול להגיע עד כדי 30 מטרים וכשאין מכשולים טבעיים בדרך התוצאה היא קטלנית, בעיקר במפרצים רדודים בהם עוצמת הגלים מרוכזת באזור האחד סגור למחצה.

כאשר מתקרבים גלי הצונאמי אל החוף מתרחשת פעולת יניקה של מים רבים ונסיגה של קו החוף שלאחריהם מגיעים הגלים העצומים ומציפים בעוצמה את קרבת החופים עד עומק של מאות מטרים פנימה אל היבשת וסוחפים איתם בתים, עצים ורכוש וגורמים נזק רב לסביבה ואף נזקים בנפש. הצונאמי מכה את החוף במחזורים בהפרשים של עשרות דקות עד שהם מגיעים לדעיכה.

 

80% מהצונאמי בעולם מתרחשים בשולי היבשות המקיפות את האוקיאנוס השקט באזור שנקרא "רצועת האש" משום הפעילות הגעשית הרבה שבו נובעת מצומת דרכים וחיכוך בין הלוח הטקטוני הפסיפי ללוחות אחרים.

אחד מגלי הצונאמי הקטלניים ביותר מהשנים האחרונות התרחשו כאמור ב-2004 במזרח אסיה, סמוך לאינדונזיה. המדינות שספגו את עיקר הנזק ברכוש ובחיי אדם היו: אינדונזיה, תאילנד, שרי לנקה והודו.

גל צונאמי הרסני נוסף התרחש השנה (2011) באזור צפון יפן, עקב רעידת אדמה חזקה מאוד ברמה של 9 בסולם ריכטר. רעש האדמה יצר גלי צונאמי בגובה של 10 מטרים, אשר גרמו לנזקים עצומים סביבה ופגעו בחיי אדם.

איך ניתן להתגונן מפני צונאמי ורעידות אדמה?

מדינות הנמצאות בסיכון גבוה לפגיעה של צונאמי משתמשות בשירותי ארגונים בינלאומיים המספקים התרעות על גלי צונאמי ופעילות תת קרקעית וגיאולוגית.

באזור האוקיאנוס השקט, אזור מועד ביותר לפורענות הצונאמי פרושות עשרות תחנות לבדיקת גובה פני הים בזמן אמת, אשר בזמן רעידת אדמה מספקים נתונים ותחזיות לגבי האפשרות להיווצרות צונאמי. לא תמיד ההתרעות הן אפקטיביות, בעיקר כשמדובר ברעידת אדמה אשר מתרחשת בסמוך לחופים, אשר מובילה לקצב התפתחות מהיר של צונאמי, מהיר יותר מיכולת ההתרעה. עם זאת, ישנה חשיבות רבה להתרעות, אשר פעמים רבות כן הצילו חיי אדם. חשוב להיות ערים להתרעות אלו.

בנוסף, חשוב בעת רעידות אדמה להתרחק מאזור הים ולעלות באופן מיידי לנקודה הגבוהה מגובה פני הים. מי שבכל זאת נמצא באזור החוף חשוב שישים לב להתנהגות הים, באזורים המועדים לצונאמי. משמע, בקרבת חוף ניתן לזהות את תופעת "היניקה". אותה פעולה בה החוף נסוג והמים בקרבתו נשאבים כלפי הים ומעצימים את הגלים ומקדימים את פעולת הצונאמי. בשלב מוקדם ניתן עדיין, בדרך כלל, למנוע נפגעים בנפש ולפנות את האזור.

ישראל בזירה הגיאולוגית

האם בישראל יכולות לקרות תופעות טבע הרסניות אלה?

עצם הימצאותה של ישראל באזור השבר הסורי אפריקאי והעתק הכרמל והקרבה לאזורים געשיים פעילים ביון שם אותה באזור המועד לרעידות אדמה.

חוקרי גיאו-ארכיאולוגיה מאוניברסיטת חיפה מצאו בשנת 2009 עדויות לכך שבעבר הרחוק, לפני מאות ואלפי שנים התרחשו באזור חוף קיסריה בארץ ישראל מספר אירוע צונאמי, כאשר האחרון אירע לפני 800-900 שנים וזאת כתוצאה מהתפרצות הר הגעש סנטוריני ביון. על פי מחקרים אזור הים התיכון (כולו) הוא ברמת סבירות בינונית עד גבוהה לאירועי צונאמי. עם זאת, הוא נמוך מהשכיחות של הצונאמי במזרח אסיה.

מדינת ישראל מקושרת למערכת התרעה לאיתור רעידות אדמה הפועלת באזור הים התיכון ומתריעה על שינוי משמעותי בגובה פני הים. עם זאת, חוקרים ואנשי מדע ממליצים לא להיות שאננים ולהתכונן לכל אפשרות מבעוד מועד ולהציב מערכת הגנה על ערי החוף בארץ. אחת מההמלצות להגנת חופי ישראלי מפני צונאמי שהועלתה בשנים האחרונות על ידי חוקרים ישראלים היא הגנה על ידי הקמת איי מלאכותיים במרחק של כקילומטר וחצי מאזורי חופה הרגישים במיוחד, אשר ישמשו כרצועת מגן לחוף העיקרי.

 

בעקבות אירועי הצונאמי האחרון ביפן השנה, (2011) פרסם צה"ל על תכניות היערכות של חיל הים לאפשרות של צונאמי באזור ישראל. בין היתר דובר על סירות גומי, סיוע רפואי והדרכה לאוכלוסייה. כמובן שהמטרה היא לא להפחיד את הציבור אלא ליצור מוכנות לכל אירוע אפשרי על מנת לספק את ההגנה המיטבית והמרבית לתושבי ישראל.

 

חשוב גם ברמת בתי הספר לעסוק בחינוך הנוער בנושא. חשוב לידע אותם על הסכנות האפשריות ועל איך ניתן להתגונן מפניהן. נותר רק לקוות כי ישראל לא תאלץ להתמודד עם צונאמי ובמידה וכן היא תהיה מוכנה ומוגנת.

שייך לנושאים: ,  

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>